Chytré materiály 

Tematická informační hnízda si kladou za cíl zvýšit povědomí uživatelů NTK o aktuálních trendech a současných tématech. Uživatelům je k dispozici jak fyzický knižní fond, tak digitální zdroje. Hnízdo Chytré materiály sleduje vývoj v oblasti tzv. materiálů budoucnosti. Na jednotlivá témata jsou pod hastagem  #MaterialyNTK navázané i doprovodné edukační aktivity. 

Design není k zahození? Pokud si kladete otázku, jak může opětovné využití materiálů pomáhat  udržitelnému rozvoji společnosti, aniž by docházelo ke snižování zdrojů a rozmanitosti na Zemi,  na úterý 29. dubna 2025 jsme pro Vás připravili přednášku doc. Ing. arch. Kateřiny Sýsové, Ph.D., kde termíny jako upcykling a cirkularita zde dostanou praktický význam.

V době klimatické změny a rostoucího množství odpadu je nutné změnit přístup k materiálům a surovinám. Přednáška akcentuje smysluplné využívání odpadních materiálů v architektuře a designu a jejich roli v cirkulární ekonomice.

Pro koho?
Pro všechny, kdo se zajímají o udržitelnost, ekologii, recyklaci, upcykling a inovativní přístupy v designu.

O čem to bude?

  • Jak v praxi využívat druhotné suroviny
  • Design jako nástroj cirkulární ekonomiky
  • Příklady projektů znovupoužití materiálů
  • Udržitelný přístup ke stavbám a produktům

Proč přijít?
Protože design není jen o vzhledu, ale i o hodnotách, etice a budoucnosti. Přijďte se inspirovat a zjistěte, jak přispět ke změně!

Je určena těm, kteří se zajímají o recyklaci surovin,  opětovné užití druhotných materiálů a jejich cirkuralitu. Přednášející se zaměří nejen na téma odpadů a obnovy materíálů či upcyklace,  ale i na vliv ekonomiky na navrhování produktů a produktový design.  Baví-li Vás sledovat trendy v této oblasti, neváhejte.  Akce se koná ve Vzdělávacím centru NTK od 17 hodin.

#MaterialyNTK

Další sekce informačního hnízda #MaterialyNTK je zaměřena na mycelium. Tzv. „Houbový HUB“ NTK představuje využití mycelia ve stavebnictví a dalších technických oborech, například v architektuře, obalovém průmyslu či designu. Mycelium je přírodní kompozit, fungující na principu růstu a propojování vláken. Podhoubí dokáže vytvořit kompaktní a zároveň tvarovatelný materiál s podobnými vlastnostmi, jako pěnový polystyren. Výsledný materiál z houbového mycelia lze použít jako obalový materiál, izolační výplň či jako surovinu pro nábytek. Jeho výhodou je biodegrabilita, kompostovatelnost a ekologická nenáročnost.

V souvislosti s otevřením hubu proběhla od 17.října 2024 do 17. listopadu 2024  výstava projektu Samorost pod názvem "Do hloubi houby". Kromě stavebnictví se expozice zaměřila i na využití mycelia v designu a umění. Výstava předvedla ukázky designu, funkční nábytkové kusy i drobné umělecké instalace nad rámec obvyklých materiálových možností. Více informací o akci zde.

#HoubovyHUB


Komentovaná prohlídka k výstavě Do hloubi houby proběhla 5. listopadu 2024 od 15:00 v  Galerii NTK pod vedením designérek Karolíny Petřekové (FA ČVUT) a Petry Jašicové (MYMO).

#GalerieNTK

#FiremniSluzbyNTK

 

 

Kontakt

 firemnisluzby@techlib.cz
 776 011 439

   

Informační hnízdo ve 3.NP


Workshopy/aktuality

Přednáška_Design.jpg 
Editor: Martina Břeňová Poslední změna: 23.4. 2025 16:04